ABOUT ME | O MNIE

ENG

Hi! My name is Beata, although most people know me as Kitty Kwiatoń. Not so long ago I finished my Master’s degree in Journalism and Social Communication in Poznań, and after graduation I decided to fulfill one of my dreams and … move to Krakow!

During my studies, I worked for several brands in positions related to marketing, especially social media, and I devoted my free time to exploring the area, discovering amazing places in Poland and developing my Instagram profile. I am currently a marketing and e-marketing specialist in the Polish clothing brand.

Why was this blog created?

Thanks to my colleague Kinga, who has been persuading me for some time, that I should share my knowledge, which I managed to get while studying and working.

On this blog, however, I want to not only provide you with that knowledge, but also show beautiful places in Poland and sometimes abroad, which are definitely worth visiting.

If you like traveling, especially locally, or just want to learn how to develop your social media profiles – this blog is the place for you.

CONTACT: kittykwiaton@gmail.com

PL

Cześć! Nazywam się Beata, chociaż większość osób zna mnie jako Kitty Kwiatoń. Nie tak dawno temu skończyłam studia magisterskie na kierunku Journalism and Social Communication w Poznaniu, a po studiach postanowiłam spełnić jedno ze swoich marzeń i… przeprowadzić się do Krakowa!

W czasie studiów pracowałam dla kilku marek na stanowiskach związanych z marketingiem, szczególnie social mediami, a wolny czas poświęcałam na zwiedzanie okolicy i odkrywanie niesamowitych miejsc w Polsce oraz rozwijanie swojego profilu na Instagramie. Obecnie jestem specjalistką ds. marketingu i e-marketing w polskiej marce odzieżowej.

Dlaczego powstał ten blog?

Dzięki mojej koleżance Kindze, która już od jakiegoś czasu przekonywała mnie, że powinnam dzielić się swoją wiedzą, którą udało mi się zdobyć podczas studiów i pracy. 

Na tym blogu chce jednak nie tylko przekazywać Wam tą wiedzę, ale także pokazywać piękne miejsca w Polsce, a  czasem też za granica, które zdecydowanie warto odwiedzić. 

Jeżeli lubisz podróżować, szczególnie lokalnie, albo po prostu chcesz dowiedzieć się jak rozwinąć swoje profile w social mediach – ten blog to miejsce właśnie dla Ciebie.

KONTAKT: kittykwiaton@gmail.com